Druhy šampaňského vína
Neročníkové šampaňské (Non Vintage)
U tohoto typu šampaňského vína, které je asi nejrozšířenější, se ročník neuvádí. Obvykle se jedná o směs základního vína z předchozí sklizně a částečně i staršího, rezervního vína. Snahou výrobců je vždy vytvořit směs, která bude mít stejnou kvalitu každý rok a zároveň bude vyjadřovat určitý charakter daného šampaňského domu. Takováto vína jsou určena k okamžité konzumaci, to však zdaleka neznamená, že některá z nich nemají dlouhodobější potenciál.
Ročníkové šampaňské víno (Vintage)
Každý šampaňský dům, který chce v oblasti Champagne něco znamenat, má v portfoliu šampaňská vína pocházející výhradně z hroznů sklizených v jednom daném roce. Někteří vinaři produkují takováto ročníková vína každoročně, ale většina z nich je vyrábí pouze tehdy, pokud je sklizeň skutečně kvalitní nebo vysoce alespoň nadprůměrná. Ročníková šampaňská vína jsou potom výkladní skříní každého vinařství. Hrozny jsou nejen velmi pečlivě vybírány, ale později také déle zrají na kalech. Vrchol ročníkového vína pro jeho konzumenty přichází obvykle po sedmi až deseti letech od sklizně, někdy ale ročníkové šampaňské vinaři nechávají zrát až patnáct let. Takovéto již opravdu luxusní šampaňské je ovšem poměrně drahé a není neobvyklé, že se cena vyšplhá i přes 15.000 korun. Ovšem potom se jedná o skutečně nejlepší šampaňské.
Šampaňské víno Blanc de Blancs
Pro výrobu šampaňského vína Blanc de Blancs se používají výhradně bílé odrůdy vinné révy, obvykle se jedná o Chardonnay. Tento typ šampaňského je mezi milovníky šampaňského velmi oblíbený, zraje delší dobu a právě s přibývajícím věkem se jeho aroma a chuť krásně rozvinou. Blanc de Blancs šampaňské víno se nejčastěji vyrábí bez udání ročníku, mimořádně se ale můžeme setkat i s ročníkovými.
Šampaňské víno Blanc de Noirs
V tomto případě se jedná o šampaňská vína bílá získaná ovšem z tmavých hroznů. Odrůda Pinot Noir bývá většinou doplněna menším podílem Pinot Meunier, v některých případech však vinaři vyrábí víno pouze z Pinot Noir. Zcela výjimečně se Blanc de Noirs vyrobí pouze z odrůdy Pinot Meunier.
Růžové šampaňské víno
Champagne rosé je oblíbeným doplňkem letních slunečních dnů. Vyrábí se velmi jednoduše přimícháním malého množství červeného vína do klasického bílého šampaňského. Existuje ale také komplikovanější metoda, a to pouze lehká macerace modrých hroznů vína. Do vinné šťávy se tak dostává nejen malé množství červené barvy, ale především charakteristické složky z tmavých hroznů. Podobně jako u vín typu Blanc de Blancs se můžeme setkat s ročníkovými i neročníkovými šampaňskými.
Modré šampaňské
Často se mezi milovníky bublinek zmiňuje modré šampaňské, jedná se však pouze o marketingový trik. Ve skutečnosti žádné modré šampaňské neexistuje, můžeme se setkat pouze s modrou láhví nebo modrým boxem. Podobně je na tom i zlaté šampaňské, kde zlatá láhev určitě zaujme, ale obsah je vždy pouze jedno z výše zmíněných Champagne. A pokud se náhodou setkáte s názvem mini šampaňské, myslí se tím láhev šampaňského o objemu 0,375 litru.