V posledním březnovém týdnu tohoto roku společnost Moet&Hennessy slavnostně uvedla na trh nejen nový ročník šampaňského Dom Perignon – 2013, ale také především prémiovou verzi svého šampaňského Dom Perignon Plénitude P2 2004. Tímto příjemným dopoledním programem v úžasných sklepních prostorách Malého Vinografu nás provázela Champagne Ambassador značky Moet&Chandon paní Markéta Zázvorková.
Porovnání ročníků 2012 a 2013
Nedílnou součástí představení byla samozřejmě i ochutnávka těchto mimořádných šumivých vín, která byla doplněna i ochutnávkou vzorku předchozího ročníku šampaňského Dom Perignon 2012. Bylo skutečně velmi zajímavé porovnat tyto dva po sobě jdoucí ročníky. A nutno podotknout, že šampaňské Dom Perignon ročník 2013 v kvalitě nijak nezaostává za svým předchůdcem ze sklizně roku 2012, jež byl mnoha odborníky označen jako opravdu mimořádně vydařený ročník.
Co znamená P2? Dom Perignon Plénitude.
Francouzský výraz Plénitude v češtině nejlépe vyjadřuje slovo „plnost“. A šampaňský dům Dom Perignon pracuje se třemi stupni této plnosti, označované P1, P2 a P3, které nastávají postupně zhruba po 9 letech zrání. Klasický ročníkový Dom Perignon je tedy v podstatě vždy verzí P1, nicméně toto označení na láhvi nikdy nenalezneme. Na etiketě je takto značena až verze P2, která oproti klasickému ročníkovému šampaňskému stráví na kalech jednou tak dlouho dobu. Na trh je toto opravdu skvělé šampaňské uvedeno až po 15-17 letech od sklizně. Takto dlouhé zrání dodá vínu bohatost, komplexnost a rozvine v něm zcela nové tóny chutí. Nejvyšší verzí je potom verze Dom Perignon Plénitude P3, která je představena po zhruba 30ti letech zrání a je naprostou špičkou mezi šumivými víny. Má mimořádně intenzívní a přitom velice jemnou vůni, chuť je bohatá, plná a na patře víno zašumí tisíci drobných bublinek.
Na závěr musíme velice pochválit zástupce společnosti Moet&Hennessy za dokonalou organizaci prezentace a skvělý výběr prostor, kde se konala. A především za úžasná vína.