Nejstarší koňak na světě z roku 1696

Koňak Jules Robin z roku 1696 byl dlouhou dobu posuzován a zkoumán odborníky ze světově proslulé agentury Guinnessova kniha rekordů. Když bylo potvrzeno, že tento koňak je skutečně nejstarším dochovaným koňakem na světě, vypuklo nadšení. Tento exkluzivní destilát nejenže překonal dosavadní rekord o 66 let, ale také se stal unikátní historickou památkou, která bez nadsázky propojuje minulost s přítomností.

Cognac Jules Robin 1696

Tento výjimečný koňak je uchován v nádherné lahvi z broušeného olovnatého křišťálu, která je zasazena do zdobeného obalu ze zlatavého kovu. Název výrobce a letopočet jsou precizně vyryty do kovových ornamentů pokrývajících karafu. Ta stojí na robustním podstavci ze zeleného mramoru s ozdobným nápisem tvořeným zlatými písmeny. Součástí luxusního setu je také broušená sklenice a bohatě zdobená zátka. Celý tento komplet je uložen pod skleněným dómem, což umožnilo jeho dokonalou konzervaci po více než tři století.

Jak se vyráběl koňak v 17. století?

Abychom pochopili hodnotu tohoto mimořádného koňaku, musíme se podívat do historie jeho výroby. Koňak jako takový vznikl díky holandským obchodníkům, kteří v 16. století nakupovali francouzská vína. Jelikož víno nevydrželo dlouhé námořní cesty, francouzští vinaři začali víno dvakrát destilovat. Tím vznikl silný a trvanlivý destilát – základ moderního koňaku. Do konce 17. století se navíc destilační techniky zdokonalily natolik, že koňak z oblasti Cognacu byl považován za špičku mezi ostatními eaux-de-vie

V době, kdy byl tento konkrétní koňak destilován, vládl Francii král Ludvík XIV. (Král Slunce), Anglii William III. a evropské mocnosti bojovaly o nadvládu v Severní Americe. Tato láhev je tedy tichým svědkem doby válek, královských intrik a rozmachu koloniálních impérií.

Příběh koňaku Jules Robin 1696

Tento unikátní koňak z roku 1696 prošel fascinující cestou. Byl původně darem pro Edmonda Jaulina, jednoho ze zakladatelů značky Jules Robin. V 50. letech 20. století se dostal do soukromé sbírky ve Francii a v roce 2018 jej získal jeho současný majitel za nezveřejněnou částku. Hodnota lahve však zřejmě dalece přesahuje částku 150 000 dolarů, tedy cenu předchozího držitele rekordu, což byl koňak Gautier z roku 1762.

Proč je tento koňak tak výjimečný?

Nejde jen o jeho stáří, dokonalou konzervaci, ale především také o jeho neuvěřitelný příběh. Je to nejen nejstarší dochovaný koňak na světě, ale také jedna z nejlépe prezentovaných historických karaf. Expert na nejstarší vína a destiláty Robert M. Stern jej označil za „muzeální kus“ a jeden z nejkrásněji zpracovaných historických destilátů vůbec.

Budoucnost této vzácné lahve

Ačkoliv je láhev naplněná originálním obsahem a stále pevně utěsněná původním korkem se zlatou pečetí, pravděpodobně nikdy nebude otevřena. Její historická hodnota dalece převyšuje samotný potenciální požitek z konzumace. Spíše než do sklenic tak tento výjimečný koňak patří do vitrín prestižních muzeí nebo do soukromých sbírek největších znalců a investorů. Podobně jako ty nejstarší skotské whisky nebo nejstarší rum Harewood.

Ikona tradice a mistrovství

Tento historický poklad je nejen dokladem o dlouhé historii koňaku, ale také o mistrovství výrobců destilátů, kteří svou vášeň a umění předávali po staletí. Koňak Jules Robin 1696 je důkazem, že skutečná kvalita a historie mají nadčasovou hodnotu. Mnozí investoři si tuto skutečnost velmi dobře uvědomují, a proto část svých finančních prostředků přesouvají a využívají investiční destiláty.