Talisker Port Ruighe 0,7 l
Kód: 1067330Související produkty
Detailní popis produktu
Snad každá whisky Taliskeru je skvělá a zároveň něčím výjimečná, což je hlavní důvod, proč je tak oblíbená. Port Ruighe se veze na vlně obliby sudů po portském či sherry, byť klasický pikantní pepřový styl Taliskeru zůstává zachován, tady ovšem pouze s trochou sladkosti navíc. Tradiční pepřově-kouřové aroma je zde obohacené o sladký švestkově-rozinkový nádech, chuť tvoří typická "portská" sladkost, v doušku se ovšem mihnou nejen hladké pepřové tóny, ale i stopa rašeliny, a také trochu nezbytné slanosti a kouře. Port Ruighe je prostě typický Talisker v mírně nasládlém, ovšem naprosto precizním provedení.
Informace o alergenech.
Expres po Praze
Rychlé dodání
Skladem více než 10.000 láhví, expedujeme ihned.Kamenná prodejna
V přátelském prostředí poradíme s výběrem.Alkoholu rozumíme
Jsme experti v oboru. Neváhejte zavolat. Vybírejte s námi.Doplňkové parametry
Kategorie: | Skotské whisky |
---|---|
% alkoholu: | 45.8 |
Druh whisky: | Single Malt |
Objem: | 0,7 l |
Oblast: | Islands |
Výrobce: | Talisker |
Země: | Skotsko |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.
Palírna Talisker se nachází na skotském ostrově Skye, kde ji roku 1830 založili bratři Hugh a Kenneth MacAskillovi. Jméno Talisker je odvozeno od historického sídla klanu MacLeodů, kteří bratrům při zakládání palírny pronajali své sídlo Talisker House. Postupem času došlo několikrát i ke změně názvu palírny. Kromě názvu odkazující na jména zakladatelů, tedy MacAskill’s, se na chvíli ujal i název Carbost, což je název odkazující na nejblíže se nacházející vesnici. Ještě častěji však docházelo ke změnám majitelů způsobených sérii opakujících se bankrotů. V roce 1960 vypukl mohutný požár, který většinu palírny zničil. Chod destilérie byl ale obnoven a dostala se do vlastnictví koncernu Diageo, která spravuje značky jako Lagavulin, Caol Ila, Oban či Brora.
#ShowMore#
Historie palírny Talisker
Palírna přežila i temnější období skotské historie, během kterého majitelé pozemků ve velkém vyháněli ostatní farmáře, protože potřebovali půdu pro stáda ovcí. Talisker byla po dlouhou dobu jedinou palírnou, která se na tomto nehostinném místě z původních osmi udržela. To platilo až do roku 2018, kdy byla spuštěna výroba whisky v palírně Torabhaig. Kdo by si ale myslel, že dojde ke konkurenčnímu boji, spletl by se. Talisker a Torabhaig společně s palírnami na okolních ostrovech spolupracují, aby přitáhli turisty a zvýšili tak o své palírny a skotskou whisky zájem.
Pramenitá voda z místních kopců
Pramenitá voda pro výrobu skotské single malt whisky Talisker pochází z kopců Cnoc nan Speirag, nacházejících se nedaleko palírny. Tato voda plná rašeliny je jedním ze základních kamenů určující výslednou chuť všech whisky Talisker. Přidává jim jejich osobitou tvář, pro kterou se těší tak nesmírné oblibě. Každou hodinu proudí 75 tisíc litrů této vody do dřevěných kondenzačních kádí v palírně.
Destilační kotle
V palírně nalezneme také netypický počet destilačních kotlů, konkrétně pět. První dva jsou určeny pro první destilaci, zbylé tři pak pro druhou. Jedná se o pozůstatek z dřívějších dob, kdy byla skotská whisky destilována třikrát, podobně jako irská whiskey. Nyní dochází pouze ke dvojité destilaci, počet kotlů však zůstal zachován. Je zajímavostí, že tomu tak zůstalo i přes zmíněný požár v roce 1960, který téměř vše zničil. Tehdejší majitel ale nechtěl moc riskovat, nechal proto palírnu obnovit do totožného stavu, jako před požárem. Tedy i se zmíněnými kotly.
Nejpopulárnější skotská whisky
V dnešní době se tato palírna na ostrově Islay řadí mezi nejpopulárnější skotské single malt whisky jak v portfoliu společnosti Diageo, tak i na světě. Mezi skotskými palírnami se řadí na sedmé místo v počtu turistických návštěvníků. Její popularita i nadále roste a díky neutichajícímu poctivému přístupu k práci tomu tak jistě bude i nadále.