Poděbradská samička

Na konci 19. století se kníže Filip Arnošt Hohenlohe z Schillingsfürstu rozhodl s manželkou přestěhovat na zámek v Poděbradech. Zámek byl v té době v dezolátním stavu, ale kníže ho nechal opravit a s manželkou zde trávil čas po celý rok. Kníže si také přivezl z Bavorska recepturu na jedinečný bylinný likér obsahující jalovec, pelyněk a zeměžluč. Místní lékař Dr. Bouček mu doporučil tento likér pít každé ráno na lačno před snídaní. Likér byl na zámku nazýván Weibchen, což český personál volně přeložil jako Samička.

   #ShowMore#

Objev minerálního pramenu

V roce 1905, během návštěvy na zámku v Poděbradech, objevil baron Bülow pomocí proutku první minerální pramen. O tři roky později byly v Poděbradech zřízeny lázně a město se rychle proměnilo v oblíbené lázeňské středisko. Josef Váňa, pekař a kavárník, si otevřel útulnou kavárnu právě v Poděbradech. Nabízel zde výbornou kávu a pečivo, ale také zdravotní likér, který se stal známým jako Samička. Likér připravoval podle osvědčeného receptu získaného od zámeckého personálu.

Populární Poděbradská samička

Samička se stala velmi oblíbenou v lázeňském městě na Labi. Kavárna Josefa Váni navštěvovalo mnoho známých osobností, které přijížděly do Poděbrad hledat zdraví a příjemné zážitky. Mezi pravidelnými hosty byli slavní spisovatelé, cestovatelé, herci, vědci a lékaři, jako například Ignát Hermann, Theodor Pištěk, Enrique Stanko Vráz nebo Antonie Nedošinská. V 60. letech minulého století byla ovšem Váňova kavárna uzavřena. 

Nová verze Samičky

Přesto se zachoval původní recept, který si Josef Váňa zaznamenal od pamětníka knížete Hohenloheho a v roce 2017 se podařilo navázat na jeho originální recept. Byly použity přesně vyvážené ingredience, včetně jalovce, pelyňku, zeměžluče, kmínu a dalších 38 bylin a Samička se stala likérem s unikátně hořkosladkou chutí, kterou si oblíbí jak dámy, tak lázeňští šviháci.

2 položek celkem
Poděbradská samička
110 Kč
Kód: 1952430
Poděbradská samička
395 Kč
Kód: 1404300

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem